יתרונות בקבלת שירותים באמצעות מיקור חוץ (outsourcing)

שאיפת  כל חברה היא להתעסק בליבת פעילות העסק שלה, במה שהיא טובה ויודעת לעשות. ועל כן פעילויות בהם אינה מתמחה, היא תעדיף להעביר לחברה חיצונית שמתמחה באותו הנושא. העברת פעילות כלשהי לחברה חיצונית לצורך ביצוע הפעילות עבורה, נקראת שיטת מיקור חוץ.

שיטת מיקור החוץ הפכה לשיטה מקובלת ונפוצה עבור ארגונים רבים בארץ ובעולם . כיום חברות מקבלות שירותים במיקור חוץ בתחומים כגון: שירות לקוחות, הפעלת פרויקטים, יעוץ, פיתוח ארגוני, אימון אישי וקואצ'ינג, משאבי אנוש וגיוס, יעוץ משפטי, הנה"ח ועוד.

היתרונות לחברה בקבלת שירותים באמצעות מיקור חוץ:

1. התמחות ספק שירותי מיקור החוץ– העברת פעילות לספק שירותי מיקור החוץ המתמחה באותה פעילות, מאפשרת לחברה ליהנות מהידע והניסיון שיש לאותה חברה לטובת הצרכים והאינטרסים שלה. עקומת הלמידה, הטעויות שייעשו והיציאה מהמיקוד במה שהארגון עושה טוב יחסכו בעת הפנייה למיקור חוץ.

2. מיקוד בליבת העסק – הוצאת פעילות משנית למיקור חוץ, והשארת פעילות הליבה בתוך הארגון מאפשרים לארגון להתמקד בפעילות זו, לייצר התמחות, לשכלל ואף לייצר יתרון על פני המתחרים, על כל ארגון לעסוק במה שהוא עושה בצורה המיטבית ביותר, להתמיד בעיסוק זה, לקדם עיסוק זה ואת היתר, בשאיפה להוציא למיקור חוץ.

3. עסקי – חשבונאי – לרב הפעילויות המשניות של העסק כגון שיווק, הנה"ח גיוס והכשרת עובדים ועוד הינן פעילויות חיוניות ביותר, אך הן נדרשות לעיתים, בדרך כלל ארגונים מטילים מספר משימות מעיין אלו על אחד העובדים אשר במקרה הטוב יש לו את אחד הכישורים לבצע אחת מהמשימות, במקרה הפחות טוב הוא אינו בעל הכשרה באד מתחומים אלו או שאף גויס במיוחד לכך. עובדה זו גורמת לכך שחלק מהפיעלויות אשר מבוצעות אינן נעשות בצורה יעילה והארגון מבזבז על כך כסף רב ו( בשכר) לא מקבל את התפוקה הראויה.  הפנית פעילויות אלו למיקור חוץ יאפשר לחברה לצרוך בדיוק את כמות השירותים אליהם נזקקים ועל ידי כך ייצור ותלות בעובדים.

4. גמישות – עצימות פעילויות המשנה של החברה משתנה מעת לעת, בסוף שנה יש פעילות בנושאים הפיננסים והכספיים, בעת מבצעים קיימת פעילות רבה יותר של שיווק, כאשר מתבצע גיוס אז קיימת פעילות של גיוס והדרכה. הוצאה של פעילויות אלו למיקור חוץ, מאפשרת לארגונים את גמישות, חוסר מחויבות כלכלית ומחובות חוקית לעובדים אשר גויסו למטרות אלו ולאחר מכן אין צורך בשרותיהם.