אתר חברה , למה הוא לא משרת אותי – האפיון

 הרבה חברות מוצאות את עצמן משקיעות באתר מול חברות שבונות אתרים ואחרי שהאתר עולה הם מגלים שאינו משרת אותם כראוי. הם מתחילים לעשות שינויים ומוצאים את עצמם מכבים שריפות ומנסים לגרום לדברים לעבוד.

ישנן מספר סיבות שיכולות לגרום לכך שאתר החברה לא משרת את בעלי החברה או בעלי האתר. סדרת מאמרים זו נועדה להציג מספר סיבות על מנת שמי שנמצא כיום בתהליך של בניית אתר חדש, יוכל להימנע ולקבל אתר, אשר משרת את מטרותיו ומביא ערך לחברה.

אפיון מקדים לאתר חברה

אפיון אתר זהו חלק מאד משמעותי בתהליך של בניית אתר. האפיון מתבצע לפני תחילת הפרויקט של בניית האתר. מה שקורה הרבה פעמים זה שחברות פונות לחברות של בניית אתרים, שמתמחות בעיצוב ובניית אתרים, אך לא בטוח שהן מתמחה באפיון המתאים לאותו ענף והחברה שרוצה לבנות אתר. לדוגמא, אם חברת כח אדם מעוניינת לבנות אתר חדש והיא פונה לחברה לבניית אתרים, אותה חברה לא מכירה את עולם כח האדם, הגיוס, את קהל היעד והתחרות ענף, ולכן לא בטוח תדע לאפיין את האתר בצורה המקסימאלית מבחינת הפונקציונאליות שהאתר אמור לשמש את הגולשים בו.

אחד הכשלים הגדולים ביותר הוא תהליך בניית האתר המסורתי, לרב החיבור נעשה בין חברת בניית אתרים לבין הלקוח. חברות בניית האתרים הינם במהותן חברות טכנולוגיות אשר נועדו לתת פתרון טכנולוגי לארגונים, למרות שהנן מתהדרות בכך שהן נותנות אתר שיווקי ומותאם ללקוח, התהליך עצמו יוצר מצב בו מטרת חברות אלו היא להחתים את הלקוח על מסמכי אפיון ולעשות רק מה שמסמכי האפיון ( כמובן שכל תוספת עולה כסף).  הלקוח מצידו הוא בעל מומחיות בניהול העסק שלו, אך בניית אתר נכון שישרת את העסק שלו היא לא אחת מהן, כך שנוצרת סיטואציה בו אין מומחה מטעם הלקוח אשר מפקח על אפיון האתר בנייתו והגדרת מטרותיו מתוך הבנת עולם האינטרנט מצד אחד והבנת העולם העסקי של הלקוח מצד שני. הדבר בעצם דומה לבנייה של בית, אף אדם אשר בונה בית ולא מגיע מתחום זה לא יתן את העבודה ישירות לקבלנים, מה שהוא יעשה זה ישכור מפקח או שעבודה זו תהיה לאדריכל או כל אדם אחר מטעמו.

אם כך מה יש לעשות בעת בניית אתר? ההמלצה היא לתת את ניהול הפרויקט אל מול חברות לבניית אתרים, לאיש מקצוע מטעם החברה, מנהל פרויקט אשר מגיע מהצד העסקי ובעל ניסיון וידע באפיון הקמה ותחזוק אתרים. כמו בדוגמא המוצגת, ניהול הפרויקט ואפיון האתר צריך להיעשות על ידי מי  אחראי לנושא  מטעם אותה חברת כח אדם  ( לרב אנשי המרקום והשיווק ) כי הם לאפיין הכי טוב את צרכי החברה שלהם, אך כלל הפרויקט מומלץ שינוהל על ידי מומחה בתחום, אם קיים בחברה אחד כזה, ואם לא אז ניתן למצוא נותני שרותים  כאלו בחוץ.

כאשר הפרויקט מנוהל ומוגדר על ידי מי שמכיר את הענף ואת מטרות החברה ולא את הטכנולוגיה של איך בונים אתר, הסיכויים לתרגם את המטרות שרוצים להשיג באתר לאפיון שלו מבחינת עיצוב ופונקציונאליות יהיו הרבה יותר גבוהים, מה שיביא בסופו של דבר להקמת אתר שישרת את החברה ויחזיר במהרה את ההשקעה.

במידה ואין בחברה מי שאחראי על הנושא, ניתן לפנות לחברות המתמחות בניהול פרויקטים באותו ענף ספציפי שיבצעו עבורכם את תהליך האפיון הנכון ואז יישאר לכם רק לבנות את האתר אל מול המעצבים והמתכנתים.